Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Kanał „Discovery Historia” już dostępny

16.11.2006 | czwartek | Udostępnij na Facebooku
Od wczoraj polscy abonenci sieci niektórych telewizji kablowych mogą oglądać nowy kanał tematyczny Discovery Historia, który powstał przy współpracy tej międzynarodowej stacji z telewizją TVN. Część programów przentowanych na antenie opracowywana jest we współpracy z Ośrodkiem Karta.

Jak informuje serwis Wirtualne Media, Discovery Historia będzie dostępny 24 godziny na dobę. Kanał ma przybliżyć widzom wiedzę o przeszłośći, pokazując ją począwszy od klasycznej prezentacji faktów, aż po fabularną rekonstrukcję sytuacji z przeszłości, współczesne inscenizacje wydarzeń historycznych i programy typu talk-show. Ramówka zawierać będzie zarówno produkcje polskie jak i zagraniczne, przedstawiające tematy z zakresu historii współczesnej, starożytnej, dziejów Polski czy zagadnień militarnych.

Na razie na antenie Discovery Historia będą nadawane cztery polskie produkcje:

- „Wielkie Ucieczki” – seria programów dokumentalnych prezentująca najbardziej spektakularne ucieczki Polaków z PRL.

- „Rozmowy niekontrolowane Macieja Szumowskiego” – seria unikalnych wywiadów zrealizowanych w 1985 roku z udziałem znanych działaczy opozycji m.in. z Lechem Wałęsą, Bogdanem Borusewiczem, Andrzejem Gwiazdą, Leszkiem Moczulskim, Marianem Jurczykiem czy Jackiem Fedorowiczem, ludźmi, którzy po internowaniu w czasie stanu wojennego, w tamtym czasie odzyskali wolność.

- „Historie z Karty” to program przygotowywane we współpracy z Ośrodkiem Karta.

- Czwartą polską produkcją jest „Archiwum X. Śledztwa po latach” - serial dokumentalny, opowiadający o dochodzeniach specjalnych wydziałów policji.

Obserwujemy rosnące zainteresowanie historią przedstawioną z międzynarodowej perspektywy, zwiększa się także chęć posiadania szerszej wiedzy na temat współczesnej historii postrzeganej z lokalnej perspektywy. - powiedziała Marjory van Mackelenbergh, przedstawicielka sieci Discovery Networks Europe. Nowy kanał TVN Historia ma być odpowiedzią na to zapotrzebowanie.